Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
SHELL TÜRKİYE
 

Dünyanın önde gelen enerji şirketlerinden biri olarak, 1923 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Shell Türkiye olarak, sürdürülebilir büyüme hedefimizle enerjinin her alanında gerçekleştirdiğimiz yatırımlar, yüksek kalitedeki ürünlerimiz ve yenilikçi hizmetlerimizle Türkiye ekonomisinin rekabet gücüne katkıda bulunuyoruz. Topluma ve çevreye karşı sorumluluk bilinciyle işimizi en iyi şekilde yapmak, uluslararası bilgi birikimi ve uzmanlığımızı Türkiye ile paylaşmak sürdürülebilir büyüme stratejimizin temelini oluşturuyor.

Shell Küresel, tüm politikalarının temelinde kadın erkek ayırmaksızın tüm çalışanları için eşitlik ilkesini sağlamayı hedefler. Bu eşitlik ilkesi doğrultusunda sadece cinsiyet eşitliğine değil, geniş bir yelpazedeki kültürel ve kişisel farklılıklara değer verir ve çalışanlarının kendilerini güvende hissedebilecekleri bir çalışma ortamı yaratırken, onlara potansiyellerini kullanabilecekleri fırsatlar sunar.

Shell Türkiye olarak, küresel düzeyde konan bu politikalar çerçevesinde çalışmaktayız. Cinsiyet dengesinin  her uzmanlık  alanında sağlanmasını amaçlıyoruz ve ‘mesleğin kadını erkeği olmaz’ diyoruz. Doğrudan istihdam sağladığımız çalışanlarımızın yüzde 31 kadın. Yönetim ekibimizin ise yüzde 50’sini kadınlar oluşturuyor. Türkiye genelinde faaliyet gösteren istasyonlarımızda ise son 2,5 yılda 2600’ün üzerinde kadına istihdam fırsatı yarattık.

Kadın çalışanlarımızın gelişimini takip ederek, onlara potansiyellerini gösterebilmeleri için fırsat alanları sağlıyoruz. Kadın çalışanlarımızın gelişimlerine daha fazla destek olmak ve örnek alabilecekleri rol modeller yaratmak temel amacımız. 

Şirketimiz bünyesinde BİZ gelişim programını yürütüyoruz. 60 Kadın ve 30 erkek gönüllü çalışanımız ile kadın çalışanlarımızın potansiyellerine ulaşmaları, iş ilişkilerini geliştirmeleri için fırsatlar yaratıyoruz. “Kadınlar için Shell Kariyer Gelişim Programı” ile yüksek potansiyelli kadın çalışanlarımızın kariyerler gelişimine destek oluyoruz. Anne ve anne adaylarımıza yönelik M³ Anne Mentorluğu programımız ile iş hayatına adaptasyon süreçlerini kolaylaştırıyoruz. Her sene eğitim – öğretim yılının ilk gününde anne olan çalışanlarımıza izin kullanma hakkı sunuyor, çocukları ile okulun ilk gün heyecanını yaşamalarından bizler de mutluluk duyuyoruz.  Shell Çalışan Destek Programımız ile iş-yaşam dengesi, ilişkiler, evlilik sorunları, çocuklarla ilgili konular gibi stresi tetikleyen unsurlar hakkında telefonda sınırsız bir şekilde psikolojik danışmanlarla görüşme imkanı sunuyoruz.

Akaryakıt sektöründe 2018 yılında bir ilki gerçekleştirdik ve tüm sektöre ilham kaynağı olduk. İŞKUR işbirliği ile hayata geçirdiğimiz “Shell’de Kadın Enerjisi” istihdam programı ile kadınlara istasyonlarımızda istasyon yöneticisi, ön saha satış elemanı, market satış elemanı, vardiya amiri, temizlik görevlisi, muhasebe elemanı ve idari işler uzmanı gibi farklı pozisyonlarda çalışma olanağı sunuyoruz. Hedefimiz; Shell’in Türkiye’deki faaliyetlerinin ve Cumhuriyet’in kuruluşunun 100. yılının kutlanacağı 2023 yılına kadar istasyonlarımızda 5000 kadına istihdam olanağı sağlamak.

Kadın çalışanlarımızın aramıza katılımıyla birlikte sadece onların hayatlarında değil; birlikte çalıştıkları iş arkadaşları, misafirlerimiz ve istasyonlarımızdaki hizmet kalitemizde de büyük bir değişime imza attık. “Shell’de Kadın Enerjisi” programı ile erkeklerin çok yoğun olduğu akaryakıt sektöründe her kademede kadınların da çalışabileceğini ve başarılı olabileceğini gösterdik. Mesleğin kadını erkeği olmaz demeye devam ediyoruz!