Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
6 Haziran 2021
 
Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
Youtube Kanalı Açıldı

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD)’nin Youtube kanalı, kaynak niteliği taşıyan iddialı içerikleriyle açıldı.

Kadınların karar mercilerinde etkin şekilde yer alması için çalışan ve iş dünyasından akademik dünya ve sivil topluma, her sektörde ve her kademede hazır kadınların var olduğunu aktaran Yönetim Kurulunda Kadın Derneği, ‘Biz Hazırız, Varız, Buradayız’ diyerek etki alanını genişletmek için Youtube üzerinden de yayın yapmaya başladı.

‘YÖNETİM KURULUNDA KADIN OLUNCA...’

Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının arttırılmasını desteklemek üzere bu role ‘hazır’ kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programı. Programın ana unsurlarından biri de etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden Mentorluk alma imkanı tanıyan Şirketler Arası Mentorluk Sistemi. 18 ay süren her dönemde Mentorlar, yeni bir kadın Menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstleniyor.

YKKD Youtube Kanalı’nda Yönetim Kurulunda çeşitlilik konusu da ele alınıyor. Aralarında Aclan Acar, Ahmet Dördüncü, Ümran Beba, Mehmet T. Nane, Mehmet Sönmez, Lale Saral Develioğlu, Ahmet Erdem ve Selen Kocabaş’ın da bulunduğu değerli mentorların kadın liderliğinin Yönetim Kurullarına katkısını ve başarı örneklerini anlattığı bu muhteşem seriyi izlemek için YKKD Youtube kanalına abone olmak gerekiyor. 

Çok yakında YKKD Mentileri için yeni bir seri başlatacak ve mevcut içerikleri güçlendirerek kadın liderliği için çalışmalarını sürdürecek olan YKKD’nin Youtube Kanalı’na abone olun!

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Hakkında:

Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD) temel amacı, yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemektir.
YKKD, Yönetim Kurullarında eşit cinsiyet temsilinin toplumsal ve ekonomik faydası konusunda tüm paydaşlar nezdinde savunuculuk rolü üstlenmek ve kadınları bu yolda geliştirmek misyonu ile çalışmaktadır.

Derneğimizin kökeni, bu amaca hizmet veren ilk oluşum olarak 2012 yılında Mentor Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Gazeteci, Klinik Psikolog Burçak Güven tarafından kurulan Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın İçin Şirketler Arası Mentorluk Programı’na dayanmaktadır.

Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının artırılması desteklemek üzere bu role “hazır” kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programıdır.   Programın ana unsurlarından bir diğeri de ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden Mentorluk alma imkanı tanıyan şirketler arası Mentorluk sistemidir. 18 ay süren her dönemde Mentorlarımız yeni bir kadın Menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmektedirler. 

Bugüne kadar ilk üç dönemi tamamlanmış olan ve 137 üst düzey kadın yöneticinin mezun olduğu Yönetim Kurulunda Kadın Programının dördüncü dönemi Ocak 2020’de başlamıştır. Bu dönemde katılan 60 yeni lider kadın ile birlikte YKKD Menti ağı 197 kişiye ulaşmıştır. Programın beşinci dönemi Ocak 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında planlanmaktadır. 

YKKD bir yandan bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, işbirliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

www.yonetimkurulundakadin.org

www.womenonboardturkey.org

Sorularınız ve talepleriniz için

İletişim:

Selen Okay Akçalı
Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi
+90 533 2103775
selenokay@ykkd.org
www.yonetimkurulundakadin.org