Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
 
YKKD ATAMA / OCAK - NİSAN 2021

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin programına katılan lider kadınlardan 20’si daha hak ettikleri koltuklara yerleşti.

Türkiye’de daha fazla kadının yönetim kurullarında yer almasını sağlamak amacıyla kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), 2012 senesinden bu yana yürütmekte olduğu, Yönetim Kurulu alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği Şirketler Arası Mentorluk ve Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programına katılan lider kadınlardan 20’sinin son 4 ayda toplam 24 adet Yönetim Kurulu Üyeliğine atandığını açıkladı.

Geçtiğimiz sene sonunda YKKD Danışma Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil, 300’ü aşkın şirketin Yönetim Kurulu Başkanına mektup yazarak 2021’de gerçekleştirecekleri genel kurullarında Yönetim Kurulları koltuklarında kadınlara yer açmaları çağrısında bulunmuşlardı.

Bu çağrı hareketinin sonuçlarını görmeye başladıklarını belirten Yaşargil: “Sadece son dört ayda 20 mezunumuzun ülkemizin 14 kıymetli kurumunun Yönetim Kurulu koltuklarına bağımsız üye, danışman, grup şirketi Yönetim Kurulu Üyesi olarak ve 10 Sivil Toplum Kuruluşuna Yönetim Kurulu Üyesi olarak atandığını görüyoruz. Kadınlar üst mercilerde daha fazla söz sahibi olabildiğinde toplumun daha ileriye gideceğini biliyoruz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

YKKD Yönetim Kurulu üyesi ve Yerleştirme Komitesi Lideri Lale Saral Develioğlu ise dernek olarak yakın zamana kadar kadınları yönetim kurulu üyeliklerine en iyi şekilde hazırlamaya odaklandıklarını, son dönemde bu odağa bir ekleme yaparak atanmalarına da destek verdiklerini aktardı: “Lider kadınları sadece üst rollere hazırlamak değil, aynı zamanda iş dünyasının önde gelen liderleriyle birebir toplantılar yaparak mezunlarımızın yönetim kurullarına atanmalarına destek oluyoruz. Bu sayede, bir yandan kadınların yönetim kurullarında varlık göstermelerinin önünü açarken, diğer yandan Türkiye’nin öncü şirketlerinin yönetim kurullarındaki çeşitliliğe katkıda bulunuyoruz.”

2012’den bu yana sürmekte olan YKKD programına katılan, kurumunun en tepe kadın yöneticisi olan 195 lider kadının 124’ü bu süreç boyunca en az bir yönetim kurulu deneyimi sahibi oldu.

YKKD mezunlarının önemli bir kısmının aynı zamanda yurtdışı ve uluslararası tecrübeleri var; %38’i yurt dışında çalışmış, %51’inin ise bölgesel veya global sorumluluk deneyimi bulunmakta.

Ülkemizde Yönetim Kurulunda Kadın temsiline ilişkin son on yılda küçük adımlarla gelişmeler gözlenirken, amacı Yönetim Kurullarında çeşitliliği arttırmak olan YKKD’nin oluşturduğu “Uzman aday havuzu” nun kurumlar tarafından tercih edilmesinden onur duyuyor, her geçen gün bu çeşitliliğin yaratacağı değerin daha iyi anlaşılacağına kuvvetle inanıyoruz.  Bu vizyona öncülük yapan, çeşitlilikteki değeri gören tüm kurumları ve atanan üyelerimizi tebrik ediyoruz. 

1 Ocak 2021- 30 Nisan 2021 arasında gerçekleşen Yönetim Kurulu atamaları ektedir. Görselin yükseği bu linkten indirilebilir.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Hakkında:

Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD) temel amacı, yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemektir.

YKKD, Yönetim Kurullarında eşit cinsiyet temsilinin toplumsal ve ekonomik faydası konusunda tüm paydaşlar nezdinde savunuculuk rolü üstlenmek ve kadınları bu yolda geliştirmek misyonu ile çalışmaktadır.

Derneğimizin kökeni, bu amaca hizmet veren ilk oluşum olarak 2012 yılında Mentor Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Gazeteci, Klinik Psikolog Burçak Güven tarafından kurulan Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın İçin Şirketler Arası Mentorluk Programı’na dayanmaktadır.

Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının artırılması desteklemek üzere bu role “hazır” kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programıdır.   Programın ana unsurlarından bir diğeri de ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden Mentorluk alma imkanı tanıyan şirketler arası Mentorluk sistemidir. 18 ay süren her dönemde Mentorlarımız yeni bir kadın Menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmektedirler. 

Bugüne kadar ilk üç dönemi tamamlanmış olan ve 137 üst düzey kadın yöneticinin mezun olduğu Yönetim Kurulunda Kadın Programının dördüncü dönemi Ocak 2020’de başlamıştır. Bu dönemde katılan 60 yeni lider kadın ile birlikte YKKD Menti ağı 195 kişiye ulaşmıştır. Programın beşinci dönemi Ocak 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında planlanmaktadır. 

YKKD bir yandan bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, işbirliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

Kurumsal Destekçi olarak, YKKD’nin sürdürülebilirliği için bağış desteği veren kurumlar aşağıdaki gibidir: