Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
07 Mart 2021
 
Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nden 8 Mart Dünya Kadınlar Günü #BizHazırız Buluşması

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği (YKKD), 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü herkese açık bir canlı yayın etkinliği ile kutluyor. YKKD Danışma Kurulu Başkanı, Fiba Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin ve YKKD Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil’in ev sahipliğinde, Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Youtube kanalından Gazeteci Ebru Baki’nin moderatörlüğünde canlı olarak yayınlanacak olan program, “YKKD Kadınlar Günü” filmi ile başlayacak. Programın açılışı, YKKD Danışma Kurulu Başkanı, Fiba Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin tarafından gerçekleştirilecek.


“BİZ HAZIRIZ’’

“BizHazırız” başlıklı panelde; iş dünyasından akademik dünya ve sivil topluma, her sektörde ve her kademede hazır kadınlar olduğu, bu oluşumları temsil eden fikir önderleri tarafından paylaşılacak. YKKD Danışma Kurulu Üyesi ve Üsküdar Üniversitesi İTBF Dekanı Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Psikaytr, yazar Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, TÜRKONFED Başkanı Orhan Turan ve KONDA Araştırma ve Danışmanlık Genel Müdürü Bekir Ağırdır, kadının toplumsal hayatta statüsünün güçlendirilmesi yolunda tespitlerini ve çözüm önerilerini aktaracaklar.

Oturum, YKKD Yönetim Kurulu Başkanı Hande Yaşargil’in kapanış konuşması ve film gösterimi ile sona erecek.


‘ŞİMDİ TAM ZAMANI’

YKKD Kadınlar Günü özel filminde, bu sene cinsiyet eşitliğinin önemi ve değişimin zamanının geldiği teması vurgulanıyor. YKKD mentor ve mentilerinin katkılarıyla hazırlanan filmde, kurumlarının tepe yönetimindeki, farklı sektörleri temsil eden kadın ve erkekler, farklı mekanlarda, üzerinde mesajlar yazılı olan pankartlar kaldırarak Yönetim Kurullarında cinsiyet eşitliğinin önemi ve değişimin zamanı geldiğini anlatıyor. YKKD mentor ve mentileri, tüm Türkiye’ye çağrı yaparak, “GENEL KURULLARDA YÖNETİM KURULLARINA KADINLARI ATAMANIN ŞİMDİ TAM ZAMANI” mesajını iletiyor.

YKKD Kadınlar Günü canlı yayınına ve 8 Mart özel filmine, YKKD’nin içerikleri zenginleşen ve önemli bir kaynak niteliği taşıyan Youtube kanalından ulaşabilir ve takibe alabilirsiniz.


Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Hakkında:

Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD) temel amacı, yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemektir.

YKKD, Yönetim Kurullarında eşit cinsiyet temsilinin toplumsal ve ekonomik faydası konusunda tüm paydaşlar nezdinde savunuculuk rolü üstlenmek ve kadınları bu yolda geliştirmek misyonu ile çalışmaktadır.

Derneğimizin kökeni, bu amaca hizmet veren ilk oluşum olarak 2012 yılında Mentor Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Gazeteci, Klinik Psikolog Burçak Güven tarafından kurulan Yönetim Kurulunda Daha Çok Kadın İçin Şirketler Arası Mentorluk Programı’na dayanmaktadır.

Yönetim Kurullarında kadın temsil oranının artırılması desteklemek üzere bu role “hazır” kadın havuzunun genişletilmesi amacıyla başlatılan Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programıdır.   Programın ana unsurlarından bir diğeri de ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden Mentorluk alma imkanı tanıyan şirketler arası Mentorluk sistemidir. 18 ay süren her dönemde Mentorlarımız yeni bir kadın Menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmektedirler. 

Bugüne kadar ilk üç dönemi tamamlanmış olan ve 137 üst düzey kadın yöneticinin mezun olduğu Yönetim Kurulunda Kadın Programının dördüncü dönemi Ocak 2020’de başlamıştır. Bu dönemde katılan 60 yeni lider kadın ile birlikte YKKD Menti ağı 197 kişiye ulaşmıştır. Programın beşinci dönemi Ocak 2022-Haziran 2023 tarihleri arasında planlanmaktadır. 

YKKD bir yandan bu özgün programı devam ettirirken, yönetim kurullarında kadın temsil oranının artırılması yönünde iletişim, işbirliği, farkındalık ve bilgi paylaşım platformu olarak çalışmalarını hayata geçirmektedir.

www.yonetimkurulundakadin.org

www.womenonboardturkey.org

Sorularınız ve talepleriniz için

İletişim:

Selen Okay Akçalı
Genel Sekreter ve Yönetim Kurulu Üyesi
+90 533 2103775

selenokay@ykkd.org
www.yonetimkurulundakadin.org