Yönetim Kurulunda Kadın Derneği
26 Nisan 2018
 
Kadın Liderler okul sıralarına döndü!

YKKD Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı’nın 1. Modülü Özyeğin Üniversitesi’nde gerçekleşti.

 

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin (YKKD) düzenlediği ve Türkiye’nin ilk ve tek Yönetim Kurulu okulu olma özelliği taşıyan Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı’nın 1. Modülü, 26-28 Nisan tarihlerinde Özyeğin Üniversitesinin ev sahipliğinde gerçekleşti.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen programa, YKKD’nin 3. Dönem mentisi olan 48 üst düzey kadın yönetici katıldı. Adeta üniversite sıralarına geri dönen kadın yöneticiler, Selen Kocabaş, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan, Prof. Dr. Ümit Özlale gibi akademisyen ve fikir önderlerinden ekonomi, liderlik ve yönetim üzerine farklı yaklaşımlar dinleme fırsatı buldu.

Boğaziçi Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, Koç Üniversitesi, Özyeğin Üniversitesi,  ve  Argüden Governance Academy tarafından akredite edilen Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programının ev sahipliğini Özyeğin Üniversitesi üstlendi. ‘Yönetim Kurulu Okulu’ olarak da tanımlanan programa, Özyeğin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Esra Gençtürk de bizzat açılış konuşmasını yaparak destek verdi.

Programın ilk gününde, YKKD Yönetim Kurulu Üyesi, Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi ve Stratejik Danışman Selen Kocabaş, kadının iş hayatında lider olarak temsilinin artmasının kurum çıktıları ve topluma faydalarını anlattı. Aynı zamanda programın üçüncü dönem mentorlarından olan Kocabaş konuşmasında “Yönetim Kurullarında üyelerle etkileşim, geçmişi değil geleceği konuşmak, kurum içerisindeki katkımızı göstermemiz açısından önemli” vurgusunu yaptı. Bu dönem teknoloji konu başlığının ağırlığının artırıldığı eğitim programında, Sabancı Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Veri Analitiği ve Bilişim Teknolojileri Yüksek Lisans Programları Direktörü Dr.H.Sait Ölmez, Büyük Veri Analitiğinin Yönetim Kurulları ve kurumlar için önemini aktardı:” Veriyi karar mekanizmasının içerisine yerleştiren genç bir şirket sizi yerinizden edebilir”.

Koç Üniversitesi’nden Dr. Murat Üçer ‘Makro Ekonomi ve Dünya ve Türkiye Ekonomisi’, Özyeğin Üniversitesi Ekonomi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale ise ‘Türkiye Ekonomisi, Genel Görünüm ve Beklentiler’ başlıklı sunumlarıyla YKKD mentilerini Türkiye ve Dünya ekonomisine ilişkin gelişme ve beklentiler konusunda aydınlattı.

3 gün süre sertifika programında Hasan Nazikoğlu, Burçak Güven, Doğan Taşkent, Prof. Dr. Gül Okutan, Dr. Emre Soyer, Ertuğrul Belen, Aziz Emre Günel, Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan’ın da yer aldığı 12 uzman eğitmen, Türk Ticaret Kanunu’ndan Kurumsal Strateji Yönetimine, Kişilik Yapılanmasından Girişimcilik ve İnovasyona kadar farklı başlıklar altında eğitim verdi.

Bağımsız Yönetim Kurulu Üyeliği Sertifika Programı’nın 2. Modülü’nün, 13-15 Eylül tarihlerinde Bilgi Üniversitesi’nde yapılması planlanıyor.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği Şirketlerarası Mentorluk ve Sertifika Programları her iki yılda bir kapılarını yeni kurum ve katılımcılara açmakta olup, bir sonraki dönemin Aralık 2019’da başlaması planlanıyor.

 

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği hakkında

Ocak 2017’de kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Derneği’nin temel amacı, yönetim kurullarında kadın temsilini artırarak toplumsal kalkınmayı desteklemektir. Derneğin kökeni, bu amaca hizmet veren ilk oluşum olarak 2012 yılında Mentor Danışmanlık Yönetici Ortağı Hande Yaşargil ve Forbes Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Burçak Güven tarafından kurulan Yönetim Kurulunda Kadın Programına dayanmaktadır.

Yönetim Kurulunda Kadın Programı, Yönetim Kurulu Üyeliği alanında saygın akademik kurumların akredite ettiği, Türkiye’nin ilk ve tek sertifika programıdır. Programın ana unsurlarından bir diğeri de ülkenin en etkin iş insanları ve kanaat önderlerinden mentorluk alma imkânı tanıyan şirketlerarası mentorluk sistemidir. 18 ay süren her dönemde mentorlar, yeni bir kadın menti ile çalışıp onların Yönetim Kurulu rollerine hazırlanmasında önemli bir rol üstlenmektedirler.

Yönetim Kurulunda Kadın Derneği bir yandan bu özgün programı devam ettirirken, Yönetim Kurulunda kadın temsil oranının artırılmasının önemi konusunda farkındalığı yükseltecek ve her geçen gün zenginleşen Bilgi Bankası ile bu alanda yayınlanan araştırma, rapor ve ilham verici kurumsal uygulamaları paylaşıma sunmaktadır.